Komerctiesību asociācijas šķīrējtiesas reglaments

II daļa   Šķīrējtiesas procesa sagatavošana

8. pants  Strīda pakļautības noteikšana
  1. Uzsākot šķīrējtiesas procesu, šķīrējtiesas prezidijs vienlaicīgi izskata jautājumu par strīda pakļautību šķīrējtiesai. Ja šķīrējtiesas prezidijs konstatē, ka strīds nav pakļauts šķīrējtiesai, šķīrējtiesas prezidijs pieņem lēmumu par atteikšanos pieņemt prasības pieteikumu.
  2. Ja kāda no pusēm apstrīd šķīrējtiesas līguma esamību vai spēkā esamību, šķīrējtiesas prezidijs minēto jautājumu izskata un pieņem lēmumu, kas noformējams atsevišķa dokumenta veidā.
  3. Iesniegumu par to, ka strīds nav pakļauts šķīrējtiesai, puse var iesniegt līdz atsauksmes iesniegšanas termiņa beigām.


9. pants  Šķīrējtiesnesis
  1. Šķīrējtiesnesis ir fiziska persona, kas atbilstoši šķīrējtiesas līguma un Šķīrējtiesas likuma noteikumiem ir iecelta strīda izšķiršanai.
  2. Par šķīrējtiesnesi var iecelt jebkuru rīcībspējīgu fizisku personu neatkarīgi no tās pilsonības un dzīvesvietas, ja šī persona rakstveidā ir piekritusi būt par šķīrējtiesnesi.
  3. Šķīrējtiesnesim jāpilda savi pienākumi godprātīgi, nepakļaujoties nekādai ietekmei, viņam jābūt objektīvam un neatkarīgam.
  4. Kārtībā kādā apliecināma šķīrējtiesneša atbilstība likumā noteiktajām prasībām:
    4.1. Personai, izsakot savu piekrišanu būt par šķīrējtiesas tiesnesi, šķīrējtiesas dibinātājam jāveic šīs personas atbilstības pārbaude likumā noteiktajām prasībām.
    4.2. Pēc pārbaudes veikšanas šķīrējtiesas dibinātājs pieņem lēmumu par personas iecelšanu vai atteikšanos iecelt par šķīrējtiesas šķīrējtiesnesi.
    4.3. Gadījumā, ja persona tiek iecelta par šķīrējtiesnesi, tad šķīrējtiesas dibinātājs sagatavo rakstisku apliecinājumu par ieceltā šķīrējtiesneša atbilstību likumā noteiktajām prasībām. Apliecinājumu un dokumentus, kas pamato ieceltā šķīrējtiesneša kvalifikāciju, šķīrējtiesas dibinātājs iesniedz Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā.
  5. Šķīrējtiesnešu saraksts:
    5.1. Šķīrējtiesas dibinātājs izveido šķīrējtiesnešu sarakstu (Pielikums Nr.1), kurā norāda katra šķīrējtiesneša vārdu, uzvārdu un personas kodu.
    5.2. Ja šķīrējtiesas šķīrējtiesnešu sarakstā izdarīti grozījumi, šķīrējtiesas dibinātājs ne vēlāk kā 7 (septiņu) dienu laikā no grozījumu veikšanas dienas iesniedz Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā precizēto šķīrējtiesnešu sarakstu.

10. pants  Šķīrējtiesnešu skaits un iecelšana strīda izskatīšanai
  1. Šķīrējtiesnešu iecelšanas kārtību nosaka puses, ņemot vērā, ka šķīrējtiesnešu skaitam jāveido nepāra skaitlis. Ja puses nav vienojušās par šķīrējtiesnešu skaitu, šķīrējtiesa sastāv no trim šķīrējtiesnešiem. Ja puses vienojas, šķīrējtiesa var sastāvēt arī no viena šķīrējtiesneša.
  2. Puses šķīrējtiesnešu iecelšanu var uzticēt jebkurai rīcībspējīgai fiziskajai vai juridiskajai personai.
  3. Ja puses vienojušās par strīda nodošanu izšķiršanai šķīrējtiesai, bet nav vienojušās par šķīrējtiesnešu iecelšanas kārtību, šķīrējtiesnešus ieceļ saskaņā ar šo reglamentu, ievērojot pušu līdztiesību. Šķīrējtiesnesi ieceļ no šķīrējtiesas šķīrējtiesnešu saraksta.
  4. Šķīrējtiesnešu sarakstu apstiprina šķīrējtiesas prezidijs. Ar šķīrējtiesnešu sarakstu var iepazīties šķīrējtiesā.
  5. Ja puses ir vienojušās, ka strīdu izskatīs viens šķīrējtiesnesis, bet nav vienojušās par konkrētu šķīrējtiesnesi, šķīrējtiesnesi ieceļ šķīrējtiesas prezidijs, uzsākot šķīrējtiesas procesu.
  6. Ja puses ir vienojušās par trim šķīrējtiesnešiem vai strīds izskatāms trīs šķīrējtiesnešu sastāvā saskaņā ar šo reglamentu, prasītājam, iesniedzot prasības pieteikumu, jānorāda tā ieceltais šķīrējtiesnesis. Šķīrējtiesas prezidijs, nosūtot paziņojumu par prasības pieteikuma saņemšanu, informē par to puses un nosaka termiņu atbildētājam iecelt šķīrējtiesnesi no savas puses. Minētais termiņš nevar būt īsāks kā desmit dienas. Ja kāda no pusēm šķīrējtiesas noteiktajā termiņā nav iecēlusi šķīrējtiesnesi no savas puses, šķīrējtiesnesi ieceļ šķīrējtiesas prezidijs.
  7. Pušu vai šķīrējtiesas prezidija ieceltie šķīrējtiesneši vienojoties ieceļ trešo šķīrējtiesnesi, kurš ir šī šķīrējtiesas sastāva priekšsēdētājs. Ja pušu vai šķīrējtiesas prezidija ieceltie šķīrējtiesneši desmit dienu laikā nevar vienoties par šķīrējtiesas sastāva priekšsēdētāju, to ieceļ šķīrējtiesas prezidijs.
  8. Ja puses vienojušās par strīda izšķiršanu vairāk nekā trīs šķīrējtiesnešu sastāvā, katra no pusēm šī reglamentā noteiktajā kārtībā (10. panta sestā daļa) izvēlas šķīrējtiesnešus vienādā skaitā, kuri, savstarpēji vienojoties, ieceļ šķīrējtiesas sastāva priekšsēdētāju. Ja kāda no pusēm nav izvēlējusies šķīrējtiesnešus, vai šķīrējtiesneši nevar vienoties par šķīrējtiesas sastāva priekšsēdētāju, tos ieceļ šķīrējtiesas prezidijs.
  9. Ja prasību cēluši vairāki prasītāji vai ja prasība celta pret vairākiem atbildētājiem, tiem jāvienojas par no savas puses kopīgi iecelto šķīrējtiesnesi vai ieceltajiem šķīrējtiesnešiem.
  10. Ja puse iecēlusi šķīrējtiesnesi un par to ir paziņots otrai pusei, tā nevar atcelt šo šķīrējtiesnesi bez otras puses piekrišanas.

11. pants  Šķīrējtiesneša noraidījuma pamati
  1. Personai, kurai tiek prasīta piekrišana tās iecelšanai par šķīrējtiesnesi, jāatklāj pusēm jebkādi apstākļi, kuri var izraisīt pamatotas šaubas par šīs personas objektivitāti un neatkarību. Ja šādi apstākļi šķīrējtiesnesim kļuvuši zināmi līdz šķīrējtiesas procesa beigām, viņam tie nekavējoties jāatklāj pusēm un jāatstata sevi.
  2. Šķīrējtiesnesi var noraidīt, ja pastāv kāds no minētajiem apstākļiem:
    1) ja viņa kvalifikācija neatbilst tai, par kādu puses vienojušās;
    2) ir radniecības attiecībās līdz trešajai pakāpei vai svainības attiecībās līdz otrajai pakāpei ar kādu no lietas dalībniekiem;
    3) ir radniecības attiecībās līdz trešajai pakāpei vai svainības attiecībās līdz otrajai pakāpei ar kādu no šķīrējtiesnešiem, kas ir tās šķīrējtiesas sastāvā, kura izskata strīdu;
    4) ir personīgi tieši vai netieši ieinteresēts lietas iznākumā vai ir citi apstākļi, kas rada pamatotas šaubas par viņa objektivitāti un neatkarību.
  3. Puse var noraidīt šķīrējtiesnesi, kuru tā pati iecēlusi vai kura iecelšanā tā piedalījusies, tikai tad, ja noraidījuma pamati šai pusei kļuvuši zināmi pēc šķīrējtiesneša iecelšanas.

12. pants  Šķīrējtiesneša noraidījuma kārtība
  1. Puses var vienoties par šķīrējtiesneša noraidījuma kārtību. Ja puses nav vienojušās par šķīrējtiesneša noraidījuma kārtību, tas noris saskaņā ar šo reglamentu.
  2. Puse, kura vēlas noraidīt šķīrējtiesnesi, piecu dienu laikā no dienas, kad tā uzzinājusi par šķīrējtiesneša iecelšanu vai tai kļuvis zināms kāds no 11. panta otrā daļā minētajiem apstākļiem, iesniedz šķīrējtiesā rakstveida pieteikumu, norādot tajā, kuru šķīrējtiesnesi tā noraida un katra tiesneša noraidījuma pamatu, pievienojot pierādījumus pieteikuma nosūtīšanai šķīrējtiesnesim un pārējiem lietas dalībniekiem.
  3. Ja šķīrējtiesas prezidijam kļūst zināmi 11. panta otrā daļā minētie apstākļi, tas nekavējoties par to informē šķīrējtiesnesi, abas puses un izskaidro to tiesības pieteikt noraidījumu attiecīgam šķīrējtiesnesim.
  4. Lietā, kuru šķīrējtiesnesis izskata vienpersoniski, pieteikto noraidījumu izlemj pats šķīrējtiesnesis. Strīdā, kuru izskata koleģiāli, pieteikto noraidījumu izlemj šādā kārtībā:
    1) ja noraidījums pieteikts vienam šķīrējtiesnesim, to izlemj pārējais šķīrējtiesas sastāvs. Ja balsis sadalās līdzīgi, šķīrējtiesnesis ir noraidīts;
    2) ja noraidījums pieteikts vairākiem šķīrējtiesnešiem, to ar balsu vairākumu izlemj tas pats šķīrējtiesas sastāvs pilnā sastāvā.

13. pants  Šķīrējtiesneša pilnvaru izbeigšanās un jauna šķīrējtiesneša iecelšana
  1. Šķīrējtiesneša pilnvaras izbeidzas:
    1) ja pieņemts šķīrējtiesneša noraidījums;
    2) ja šķīrējtiesnesis atteicies no strīda izšķiršanas;
    3) ja puses vienojas par šķīrējtiesneša pilnvaru izbeigšanu;
    4) ar strīda izskatīšanas pabeigšanu;
    5) ar šķīrējtiesneša atcelšanu;
    6) ar šķīrējtiesneša nāvi.
  2. Par šķīrējtiesneša pilnvaru izbeigšanas kārtību puses var brīvi vienoties. Ja puses nav vienojušās par šķīrējtiesneša pilnvaru izbeigšanas kārtību, piemērojami šī šķīrējtiesas reglamenta noteikumi.
  3. Puses par savu vienošanos atcelt šķīrējtiesnesi iesniedz šķīrējtiesā rakstisku paziņojumu, norādot tajā, kuru šķīrējtiesnesi tās ir vienojušās atcelt un atcelšanas pamatu, pievienojot pierādījumus šī paziņojuma nosūtīšanai šķīrējtiesnesim.
  4. Ja šķīrējtiesneša pilnvaras izbeigušās, jaunu šķīrējtiesnesi ieceļ saskaņā ar šī reglamenta 10. pantā noteikto kārtību.
  5. Ja tiek nomainīts vienīgais šķīrējtiesnesis vai šķīrējtiesas sastāva priekšsēdētājs, visa strīda izskatīšana, kas notikusi līdz viņa nomaiņai, jāatkārto, bet, ja tiek nomainīts jebkurš cits šķīrējtiesnesis, iepriekšējā izskatīšana var tikt atkārtota pēc šķīrējtiesas ieskata.

14. pants  Eksperta, tulka un sekretāra noraidīšana
  1. Eksperts, tulks vai sekretārs var tikt noraidīts, ja pastāv apstākļi, kuri izraisa pamatotas šaubas par viņa objektivitāti un neatkarību, vai ja viņam nav nepieciešamā kvalifikācija.
  2. Jautājumu par eksperta, tulka vai sekretāra noraidījumu, pēc puses pieteikuma, izlemj šķīrējtiesas sastāvs.